Autoplay
Show Thumbnails
Show Captions
LINKEDINCOMMENTMORE

This week was the high school football regional championships and next week will be the state semifinals. All semifinals are at 1 p.m. on Saturday, Nov. 18 unless noted.

DIVISION 1

Clarkston 29, Holland West Ottawa 22

Detroit Catholic Central 27, Canton 26

Detroit Cass Tech 32, Clinton Township Chippew Valley 26

West Bloomfield 28, Utica Eisenhower 25

Semifinals

Detroit Catholic Central (8-4) vs. Clarkston (10-2), at Walled Lake Western HS

West Bloomfield (10-2) vs. Detroit Cass Tech (9-2), at Troy Athens HS

Final

1 Nov. 25, at Ford Field

* * * * *

DIVISION 2

Detroit King 55, Ypsilanti Lincoln 14

Grand Rapids Forest Hills Central 28, Traverse City Central 10

Livonia Franklin 31, Flushing 29

Warren De La Salle 14, Oak Park 7

Semifinals

Livonia Franklin (10-2) vs. Grand Rapids Forest Hills Central (12-0), at Alma College

Warren De La Salle (10-2) vs. Detroit King (11-1), at Hazel Park HS

Final

1 Nov. 24, Ford Field

* * * * *

DIVISION 3

Muskegon 49, DeWitt 0

Battle Creek Harper Creek 16, East Lansing 13

Farmington Hills Harrison 34, Linden 21

Riverview 36, Dearborn Divine Child 31

Semifinals

Battle Creek Harper Creek (12-0) vs. Muskegon (12-0), at East Kentwood HS

Farmington Hills Harrison (9-3) vs. Riverview (11-1), at Rochester HS, Saturday, noon

Final

7:30 Nov. 25, Ford Field

* * * * *

DIVISION 4

Escanaba 39, Williamston 21

Grand Rapids Catholic Central 42, Belding 3

Edwardsburg 52, Lansing Sexton 30

River Rouge 21, Bloomfield Hills Cranbrook 14

Semifinals

Escanaba (10-2) vs. Grand Rapids Catholic Central (12-0), at Traverse City's Thirlby Field

River Rouge (10-2) vs. Edwardsburg (12-1), at Jackson's Withington Stadium

Final

7:30 Nov. 24, Ford Field

* * * * *

DIVISION 5

Reed City 46, Menominee 34

Saginaw Swan Valley 48, Muskegon Oakridge 14

Grand Rapids West Catholic 28, Portland 26

Frankenmuth 17, Algonac 7

Semifinals

Reed City (11-1) vs. Saginaw Swan Valley (11-1), at Greenville HS

Grand Rapids West Catholic (10-2) vs. Frankenmuth (12-0), at Fenton HS

Final

4:30 Nov. 25, Ford Field

* * * * *

DIVISION 6

Traverse City St. Francis 33, Millington 19

Ithaca 33, Montague 23

Jackson Lumen Christi 44, Watervliet 22

Warren Michigan Collegiate 32, Blissfield 6

Semifinals

Traverse City St. Francis (11-1) vs. Ithaca (12-0), at Mount Pleasant HS

Jackson Lumen Christi (10-1) vs. Warren Michigan Collegiate (12-0), at Chelsea HS

Final

4:30 Nov. 24, Ford Field

* * * * *

DIVISION 7

Lake City 20, Breckenridge 18

Pewamo-Westphalia 34, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 0

Saugatuck 7, Cassopolis 6

Madison Heights Madison 22, Monroe St. Mary’s Catholic Central 20

Semifinals

Pewamo-Westphalia (11-1) vs. Lake City (12-0), at Clare HS

Saugatuck (9-3) vs. Madison Heights Madison (12-0), at Lansing Catholic HS

Final

10 a.m. Nov. 25, Ford Field

* * * * *

DIVISION 8

Iron River West Iron County 35, Frankfort 20

Saginaw Nouvel 54, Lincoln Alcona 34

Mendon 14, Climax-Scotts 6

Ottawa Lake Whiteford 60, Clarkston Everest Collegiate 20

Semifinals

Saginaw Nouvel 17, Iron River West Iron County 14

Ottawa Lake Whiteford (12-0) vs. Mendon (12-0), at Howell HS

Final

10 a.m. Nov. 24, Ford Field

LINKEDINCOMMENTMORE