LINKEDIN 10 COMMENTMORE

The Detroit News is endorsing candidates in a number of races in the coming election. Here are our choices thus far.

For Governor

Gretchen Whitmer (D)

Brian Calley (R)

For U.S. Senate

John James (R)

For Congress

8th District: Mike Bishop (R), Chris Smith (D)

9th District: Ellen Lipton (D)

10th District: Frank Accavitti (D)

11th District: Lena Epstein (R), Tim Greimel (D)

13th District: Ian Conyers (D) 

State Senate:

Wayne County

1st District: Stephanie Chang (D)

2nd District: Adam Hollier (D), John Hauler (R)

3rd District: Sylvia Santana (D)

4th District: Fred Durhal (D)

5th District: Dave Knezek (D)

6th District: Erika Geiss (D)

7th District: Danya Polehanki (D)

Macomb County

District 8: Peter Lucido (R) Patrick Biange (D)

District 9: Paul Wojno (D)

District 10: Michael MacDonald (R) 

District 25: no endorsement

Oakland County

11th District: Jeremy Moss (D)

12th District: Mike McCready (R)

13th District: no endorsement

14th District: Ruth Johnson (R), Renee Watson (D) 

15th District: Jim Runestad (R) 

State House

Wayne County

District 1: Tanisha Yancey (D)

District 2: Joe Tate (D)

District 3: Wendell Byrd (D)

District 4: Syed Rob (D)

District 5: Mark Payne (D)

District 6: Ricardo White (D)

District 7: LaTanya Garrett (D)

District 8: Sherry Gay-Dagnogo (D)

District 9: Donald Stuckey II (D)

District 10: James Brenner (D), William Brang (R)

District 11: Jewell Jones (D)

District 12: Alexandria Taylor (D)

District 13: Frank Liberati (D)

District 14: Cara Clemente (D)

District 15: no endorsement

District 16: Mike McDermott (D)

District 19: Dan Centers (D)

District 20: no endorsement

District 23: no endorsement

Oakland County

District 26: no endorsement

District 27: Robert Wittenberg (D) 

District 29: Chris Jackson (D) 

District 35: Kyra Harris Bolden (D)

District 37: no endorsement

District 38: Kathy Crawford (R), Joe Perillo (D)

District 39: Marsha Kosmatka (R)

District 40: Joe Zane (R), Mari Manoogian (D) 

District 41: Ethan Baker (R)

District 43: Andrea Schoeder (R) 

District 44: Matt Marko (R), Laura Dodd (D)

District 45: Ted Golden (D)

District 46: Mindy Denninger (D)

District 51: Drew Shapiro (R)

Macomb County

District 18: no endorsement

District 22: no endorsement

District 24: no endorsement

District 25: no endorsement

District 28: Patrick Green (D)

District 30: Wisam Naoum (D)

District 31: William Sowerby (D) Lisa Valerio-Nowc (R) 

District 32: no endorsement

District 33: no endorsement

District 36: Karen Potchynok-Lund (R) Robert Murphy (D)

SMART Millage Proposal

YES

LINKEDIN 10 COMMENTMORE
Read or Share this story: https://detne.ws/2J1zBMY