Rio Olympics: How to watch Sunday

The Detroit News

If you didn’t get enough Olympic television with the Opening Ceremony and Day 1, there’s more … and more and more.

Day 2 begins again at 7 a.m. (thanks to CBC) and runs through 1:35 a.m. Monday courtesy of NBC, which paid $7.75 billion to extend its contract through the 2032 Games.

And NBC officials are making it pay off with 11 of the 12 stations available in Metro Detroit under their control.

German teammates Tina Punzel and Nora Subschinski prepare for the synchronized diving event Sunday.

Sunday's schedule includes:

All events live unless noted (x)

NBC

* 10 a.m.-6 p.m.

Beach volleyball – Women, Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland); Men, Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia)

Canoe/Kayak - Whitewater qualifying

Cycling – Women’s road race

Rowing - Qualifying heats

Swimming - Qualifying heats

Volleyball - U.S. men vs. Canada

* 7 p.m.-midnight

Diving – Women’s springboard synchronized final-x

Gymnastics – Women’s team competition-x

Swimming — women’s 100 butterfly final, men’s 200 freestyle semifinals, women’s 100 backstroke semifinals, men’s 100 breaststroke final, women’s 400 freestyle final, men’s 100 backstroke semifinals, men’s 4x100m freestyle relay final

* 12:35-1:35 a.m.

Gymnastics – Women’s team competition-x

NBCSN

* 9 a.m.-midnight

Archery – Women’s team Round of 16 and final-x

Basketball – Women, U.S. vs. Senegal. Men, Brazil vs. Lithuania, Croatia vs. Spain

Beach volleyball - Preliminary round

Boxing - Elimination matches-x

Judo – Finals-x

Soccer (men) - Germany vs. South Korea, Brazil vs. Iraq

Table tennis - Singles second and third rounds-x

Weightlifting – Finals-x

MSNBC

* Noon-5 p.m.

Beach volleyball - Preliminary round

Fencing – Men’s individual foil quarterfinals-x, semifinals and final

Handball (men) - Croatia vs. Qatar

Equestrian - Eventing, dressage-x

USA

* Noon-2 p.m.

Rugby (women) - Preliminary round

Volleyball (men) - France vs. Italy-x

CNBC

* 4-7 p.m.

Rugby (women) - Quarterfinal

Shooting – Women’s trap final

Soccer (men) - Argentina vs. Algeria

BRAVO

* 9:30 a.m.-10 p.m.

Tennis

NBC BASKETBALL

11 a.m.-1 a.m.

Men - Brazil vs. Lithuania, Croatia vs. Spain, Nigeria vs. Argentina

Women - U.S. vs. Senegal, Serbia vs. Spain-x, Australia vs. Brazil-x, France vs. Belarus-x

NBC SOCCER

* Noon-3:30 a.m.

Men - Fiji vs. Mexico, Germany vs. South Korea, Argentina vs. Algeria, Sweden vs. Nigeria-x, Brazil vs. Iraq, Honduras vs. Portugal-x, Denmark vs. Russia-x, Japan vs. Colombia-x

TELEMUNDO-x

* 10 a.m.-3 p.m.

Beach volleyball - Preliminary round

Boxing - Elimination matches

Soccer (men) - Fiji vs. Mexico, Honduras vs. Portugal

NBC UNIVERSO

* 3-11 p.m.

Swimming - Qualifying heats-x

Soccer (men) - Argentina vs. Algeria, Japan vs Colombia

Beach volleyball - Preliminary round-x

Boxing - Elimination matches-x

CBC

* 7 a.m.-1 a.m.