Rio Olympics: How to watch Monday

The Detroit News
American Lilly King qualified first for Monday's 100-meter breaststroke final.

There are several interesting events to watch on Day 3 of the Games.

One of the marquee events — men’s team gymnastics – will be in action.

Then there’s an event that could prove to ruffle some feathers — the women's 100-meter breaststroke.

American Lily King qualified first for the second semifinal. But while watching the first semifinal, she had a choice reaction for the winner, Russia’s Yulia Efimova, who has been caught doping but still was allowed to participate in the Games.

It should be interesting.

The rest of Monday’s schedule (events live unless noted-x):

NBC

* 10 a.m.-2 p.m.

Rowing — Qualifying heats

Men's water polo — U.S. vs. Spain

Swimming — Qualifying heats

Canoe/Kayak — Whitewater qualifying

* 2-3:45 p.m.

Women's volleyball — U.S. vs. Netherlands

* 3:45-5 p.m.

Men's beach volleyball — Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria)

Canoe/Kayak — Whitewater qualifying

* 8 p.m.-Midnight

Men's diving — Platform synchronized final-x

Men's gymnastics — Team finals-x

Swimming — Women's 200 freestyle, men's 200 freestyle, women's 100 backstroke final, men's 100 backstroke final, women's 100 breaststroke final, men's 200 butterfly, women's 200 IM

Women's beach volleyball — Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China)

* 12:35-1:35 a.m.

Canoe/Kayak — Whitewater qualifying-x

* 1:35 a.m.-4:30 a.m.

Primetime Encore-x

NBCSN

* 9-11 a.m.

Women's field hockey — U.S. vs. Australia

Women's fencing — Individual sabre Round of 32-x

* 11 a.m.-1 p.m.

Women's basketball — U.S. vs. Spain

* 1-3 p.m.

Women's fencing — Individual sabre quarterfinals-x

Women's rugby — Semifinals

Table tennis — Singles third round-x

* 3-6 p.m.

Women's fencing — Individual sabre final

Archery — Individual eliminations

* 6-8 p.m.

Men's basketball — U.S. vs. Venezuela

* 8-9:30 p.m.

Men's water polo — Croatia vs. Montenegro

Weightlifting — Finals-x

* 9:30 p.m.-midnight

Women's volleyball — Brazil vs. Argentina

Boxing — Elimination matches-x

USA

* 9 a.m.-noon

Equestrian — Eventing, cross country

* Noon-2:30 p.m.

Equestrian — Eventing, cross country

Table tennis — Singles third round

* 2:30-5 p.m.

Beach volleyball — Preliminary round

Women's handball — Spain vs. Romania-x

MSNBC

* Noon-1:15 p.m.

Beach volleyball — Preliminary round

Women's volleyball — China vs. Italy-x

* 1:15-3 p.m.

Men's basketball — Serbia vs. Australia

* 3-5 p.m.

Men's shooting — Trap final-x

Judo —Finals

Sailing

CNBC

* 5-8 p.m.

Men's water polo — Hungary vs. Australia-x

Women's rugby — Finals

Beach volleyball — Preliminary round-x

Table tennis — Singles fourth round

BRAVO

* 9:30 a.m.-12:30 p.m.

Tennis

* 12:30-10 p.m.

NBC BASKETBALL

* 11 a.m.-12:45 p.m.

Women — Spain vs. U.S.

* 1:15-3 p.m.

Men — Serbia vs. Australia

* 3-4:30 p.m.

Women – Serbia vs. Canada-x

* 4:30-6 p.m.

Women — Spain vs. U.S.-x

* 6-7:45 p.m.

Men — U.S. vs. Venezuela

* 7:45-9:30 p.m.

Women — Japan vs. Brazil-x

* 9:30-11:15 p.m.

Men  — Nigeria vs. Argentina

* 11:15 p.m.-1 a.m.

Women — Senegal vs. China-x

TELEMUNDO-x

* 10:30 a.m.-1 p.m.

Beach volleyball — Preliminary round

Boxing — Elimination matches

* 1-3 p.m.

Basketball

Boxing — Elimination matches

NBC UNIVERSO-x

* 3-4:30 p.m.

Volleyball

* 4:30-8 p.m.

Basketball

Boxing — Elimination matches