Saturday’s Summer Olympics schedule

​The Detroit News
The host Brazilians are trying to score big on the soccer field, beginning in Saturday's quarterfinals.

Time for some football.

And no, it’s not the NFL. It’s soccer, the world’s game.

And front and center Saturday is the host country, Brazil, in the quarterfinals against Colombia.

Gooooooooooooooolllllllllllllllllllll!!!!

Here's a look at Saturday’s schedule:

Badminton

Men’s/women’s singles & doubles, mixed doubles, 7 a.m.

Men’s/women’s singles & doubles, mixed doubles, 2:30 p.m.

Men’s/women’s singles & doubles, 6:30 p.m.

Basketball

Men

Argentina vs. Brazil, 1:15 p.m.

Spain vs. Lithuania, 6 p.m.

Croatia vs. Nigeria, 9:30 p.m.

Women

Australia vs. Belarus, 11:15 a.m.

Turkey vs. Brazil, 2:30 p.m.

Japan vs. France, 4:45 p.m.

Beach volleyball

Men’s/women’s, Round of 16, 10 a.m.

Men’s/women’s, Round of 16, 2 p.m.

Men’s/women’s, Round of 16, 6 p.m.

Men’s/women’s, Round of 16, 10 p.m.

Boxing

Men’s 52kg, 69kg, 91kg-plus prelims, 91kg semifinal, 10 a.m.

Men’s 52kg, 69kg, 91kg-plus prelims, 91kg semifinal, 4 p.m.

Cycling (Track)

Women keirin first round, 9 a.m.

Men sprint, 1/8 final

Women keirin repechages

Men sprint repechages 1/8 final

Women team pursuit, 1/2

Men sprint quarterfinals (first heat), 3 p.m.

Men sprint places 9-12

Women keirin second round

Men sprint quarterfinals (second heat)

Women team pursuit finals

Men sprint quarterfinals (third heat)

Men sprint semifinals (first heat)

Women keirin final places 7-12

Women keirin final 1-6

Men sprint semifinals (second heat)

Men sprint places 5-8

Men sprint semifinals (third heat)

Diving

Women’s 3m springboard semifinals, 3 p.m.

Fencing

Women’s sabre team first round, quarterfinals and semifinals, 8 a.m.

Women’s sabre team finals, 4 p.m.

Field hockey

Women

Argentina vs, India, 9 a.m.

Netherlands vs. Germany, 11:30 a.m.

South Korea vs. Spain, 4 p.m.

Britain vs. United States, 5 p.m.

Australia vs. Japan, 6:30 p.m.

China vs. New Zealand, 7:30 p.m.

Golf

Men’s third round, 6:30 a.m.

Gymnastics (Trampoline)

Men’s qualification routine final, 1 p.m.

Handball

Men

Slovenia vs. Germany, 8:30 a.m.

Croatia vs. France, 10:30 a.m.

Denmark vs. Qatar, 1:40 p.m.

Egypt vs. Brazil, 3:40 p.m.

Sweden vs. Poland, 6:50 p.m.

Argentina vs. Tunisia, 8:50 p.m.

Rowing

Men’s single sculls D final, 8:30 a.m.

Women’s single sculls D final, 8:40 a.m.

Men’s single sculls C final, 8:50 a.m.

Women’s single sculls C final, 9 a.m.

Men’s single sculls B final, 9:10 a.m.

Women’s single sculls B final, 9:20 a.m.

Men’s single sculls A final, 9:32 a.m.

Women’s single sculls A final, 9:44 a.m.

Women’s eight A final, 10:04 a.m.

Men’s eight A final, 10:24 a.m.

Sailing

Men’s laser, Noon

Women’s laser radial

Men’s finn

Men’s 49er

Women’s 49er FX

Mixed Nacra 17

Shooting

Men’s 25m rapid fire pistol Stage 2 qualification, 8 a.m.

Men’s skeet Day 2 qualification (50 targets), 11:15 a.m.

Men’s 25m rapid fire pistol final, 11:30 a.m.

Men’s skeet final, 2 p.m.

Soccer

Men’s quarterfinals

Portugal vs. Germany, Noon

Nigeria vs. Denmark, 3 p.m.

South Korea vs. Honduras, 6 p.m.

Brazil vs. Colombia, 9 p.m.

Swimming

Finals — women’s 50 freestyle, men’s 1500 freestyle, women’s 4x100 medley relay and men’s 4X100 medley relay, 9 p.m.

Table tennis

Women’s team quarterfinals, 9 a.m.

Men’s team first round, 2 p.m.

Women’s team quarterfinals, 6:30 p.m.

Tennis

Men’s singles semifinals, mixed doubles semifinals, Women’s Singles Bronze and gold finals, women’s doubles bronze medal, 11 a.m.

Track & field

Men’s 100 qualification, 8:30 a.m.

Women’s triple jump qualifying, 8:40 a.m.

Women’s 3000 steeplechase heats, 9:05 a.m.

Men’s discus final, 9:50 a.m.

Women’s 400 heats, 10 a.m.

Women’s heptathlon long jump, 10:45 a.m.

Men’s 100 heats, 11 a.m.

Women’s heptathlon javelin Group A, 7 p.m.

Men’s pole vault qualifying, 7:20 p.m.

Men’s 400 semifinals, 7:30 p.m.

Men’s long jump final, 7:50 p.m.

Women’s 100 semifinals, 8 p.m.

Women’s heptathlon javelin Group B, 8:15 p.m.

Men’s 10,000 final, 8:25 p.m.

Men’s 800 semifinals, 9:05 p.m.

Women’s 100 finals, 9:35 p.m.

Women’s heptathlon 800 final 9:53 p.m.

Volleyball

Men

Iran vs. Egypt, 7:30 a.m.

Argentina vs. Cuba, 9:35 a.m.

Poland vs. Russia, 1 p.m.

United States vs. France, 3:05 p.m.

Canada vs. Mexico, 6:30 p.m.

Brazil vs. Italy, 8:35 p.m.

Water polo

Women

China vs. Spain, 8 a.m.

Russia vs. Italy, 9:20 a.m.

Australia vs. Brazil, 10:40 a.m.

Hungary vs. United States, Noon

Weightlifting

Men’s 94kg prelims, 2:30 p.m.

Men’s 94kg final, 6 p.m.