LINKEDINCOMMENTMORE

David Goricki of The Detroit News ranks the top prep football teams in the state and in the four Metro Detroit regions through the first eight weeks of the regular season.

STATE SUPER 20

1. Clarkston 8-0, defeated Lake Orion, 42-7

2. Birmingham Brother Rice 8-0, defeated U-D Jesuit, 38-14

3. Detroit Cass Tech 8-0, defeated East English, 19-12

4. Muskegon 8-0, defeated Muskegon Reeths Puffer, 37-6

5. DeWitt 8-0, defeated Portland, 30-14

6. Detroit King, 8-0, defeated Detroit Renaissance, 34-0

7. Orchard Lake St. Mary's 7-1, defeated Canada Prep Academy, 47-18

8. Detroit Loyola 8-0, defeated Macomb Lutheran North, 59-0

9. Lansing Sexton 8-0, defeated Lansing Everett, 21-12

10. Muskegon Mona Shores 7-1, defeated Grand Rapids Union, 46-12

11. Zeeland West 8-0, defeated Byron Center, 62-21

12. Dearborn Fordson 9-0, defeated Dearborn Edsel Ford, 62-8.

13. Lapeer 8-0, defeated Flint Carman-Ainsworth, 34-31 (OT)

14. West Bloomfield 7-1, defeated Rochester Hills Stoney Creek, 54-29

15. Caledonia 6-2, defeated Lowell, 33-0

16. Woodhaven 8-0, defeated Melvindale, 36-27

17. Walled Lake Western 7-1, defeated Hartland, 31-14

18. Lowell 7-1, lost to Caledonia, 33-0

19. East Kentwood 7-1, defeated Rockford, 35-3

20. Saginaw Swan Valley 8-0, defeated Chesaning, 37-21

DETROIT

1. Cass Tech 8-0, defeated East English, 19-12

2. King 8-0, defeated Renaissance, 34-0

3. Detroit Loyola 8-0, defeated Macomb Lutheran North, 59-0

4. East English 5-3, lost to Cass Tech, 19-12

5. Renaissance 5-3, lost to King, 34-0

6. Mumford 5-3, defeated Denby, 28-6

7. Cody 5-3, defeated Northwestern, 32-16

8. Denby 4-4, lost to Mumford, 28-6

9. University Prep 6-2, defeated Det. PEC, 28-0

10. U-D Jesuit 2-6, lost to Birmingham Brother Rice, 38-14

NORTH

1. Clarkston 8-0, defeated Lake Orion, 42-7

2. Birmingham Brother Rice 8-0, defeated U-D Jesuit, 38-14

3. Orchard Lake St. Mary's 7-1, defeated Canada Prep Academy, 47-18

4. West Bloomfield 7-1, defeated Rochester Hills Stoney Creek, 54-29

5. Walled Lake Western 7-1, defeated Hartland, 31-14

6. Farmington Hills Harrison 7-1, defeated North Farmington, 56-21

7. South Lyon 7-1, defeated Canton, 17-7

8. Southfield 6-2, defeated Oak Park, 20-16

9. Oak Park 6-2, lost to Southfield, 20-16

10. Oxford 6-2, defeated Bloomfield Hills, 35-14

WEST

1. Dearborn Fordson 8-0, defeated Dearborn Edsel Ford, 62-8

2. Woodhaven 8-0, defeated Melvindale, 36-27

3. Allen Park 7-1, defeated Gibraltar Carlson, 42-13

4. Saline 7-1, defeated Ann Arbor Skyline, 49-0

5. Canton 6-2, lost to South Lyon, 17-7

6. Plymouth 6-2, defeated Northville, 42-7

7. Livonia Stevenson 6-2, defeated Livonia Churchill, 30-27

8. Livonia Churchill 6-2, lost to Livonia Stevenson, 30-27

9. Monroe St. Mary Catholic Central 8-0, defeated Monroe Jefferson, 47-7

10. Wyandotte 6-2, defeated Taylor Truman, 56-14

EAST

1. Sterling Heights Stevenson 6-2, defeated Macomb Dakota, 19-12

2. Macomb Dakota 6-2, lost to Sterling Heights Stevenson, 19-12

3, Marine City 8-0, defeated Warren Woods Tower, 39-14

4. Romeo 5-3, defeated Anchor Bay, 30-0

5. Utica Eisenhower 5-3, defeated Warren Mott, 31-24 (2 OT)

6. Port Huron 6-2, defeated Utica, 28-21

7. Chippewa Valley 5-3, defeated L'Anse Creuse North, 53-13

8. Warren De La Salle 5-3, defeated Detroit Catholic Central, 31-8

9. Richmond 7-1, defeated Algonac, 42-21

10. Almont 8-0, defeated Croswell-Lexington, 28-0

LINKEDINCOMMENTMORE