Prep football regional finals schedule

The Detroit News
Lanard Graham breaks away for a touchdown during Detroit Country Day's win over Cranbrook-Kingswood in a Division 4 district final on Saturday.

Here are this week's matchups in the high school football regional finals.

DIVISION 1

Rockford (8-3) at Grand Ledge (11-0), 7 p.m. Friday

Detroit Catholic Central (9-2) at Romeo (10-1), 7 p.m. Friday

Canton (9-2) at Saline (10-0), 7 p.m. Friday

Detroit Cass Tech (9-2) at Macomb Dakota (9-2), 7 p.m. Friday

DIVISION 2

Muskegon (9-2) at Lowell (10-1), 7 p.m. Friday

Midland Dow (10-1) at Walled Lake Western (11-0), noon Saturday

Livonia Franklin (8-3) at Berkley (9-2), 7 p.m. Friday

Detroit East English (9-2) at Detroit Martin Luther King (11-0), 1 p.m. Saturday

DIVISION 3

East Grand Rapids (8-3) at Mount Pleasant (9-2), 1 p.m. Saturday

St. Johns (8-3) at Orchard Lake St Mary's (9-1), 1 p.m. Saturday

Coldwater (11-0) at St. Joseph (10-1), 7 p.m. Friday

Chelsea (10-1) vs. Allen Park (10-1), 7 p.m. Friday

DIVISION 4

Remus Chippewa Hills (9-2) at Ada Forest Hills Eastern (10-1), 7 p.m. Friday

Hudsonville Unity Christian (8-3) at Zeeland West (11-0), 7 p.m. Friday

Flint Powers Catholic (9-2) at Richmond (10-1), 7 p.m. Friday

Milan (9-2) at Detroit Country Day (10-1), 1 p.m. Saturday

DIVISION 5

Grand Rapids West Catholic (9-2) at Menominee (11-0), noon Saturday

Lansing Catholic (10-1) at Freeland (11-0), 7 p.m. Friday

Buchanan (11-0) at Ida (11-0), 7 p.m. Friday

Algonac (10-1) at River Rouge (10-1), 7 p.m. Friday

DIVISION 6

Boyne City (10-1) at Traverse City St. Francis (11-0), 7 p.m. Friday

Laingsburg (8-3) at Ithaca (11-0), 7 p.m. Friday

Constantine (7-4) vs. Grand Rapids NorthPointe Christian (11-0) at Comstock Park, 1 p.m. Saturday

Jackson Lumen Christi (8-3) at Clinton (11-0), 7 p.m. Friday

DIVISION 7

McBain (8-3) at Ishpeming (10-0), 1 p.m. Saturday

Sandusky (11-0) at New Lothrop (11-0), 7 p.m. Friday

Cassopolis (9-2) at Pewamo-Westphalia (11-0), 7:30 p.m. Friday

Dansville (10-1) at Detroit Loyola (9-2), 7 p.m. Friday

DIVISON 8

Crystal Falls Forest Park (7-3) at St. Ignace (10-1), 7 p.m. Friday

Muskegon Catholic Central (8-2) at Frankfort (9-2), 1 p.m. Saturday

Saginaw Michigan Lutheran Seminary (10-1) at Waterford Lakes (11-0), 1 p.m. Saturday

Ottawa Lake Whiteford (9-2) at Climax-Scotts (11-0), 1 p.m. Saturday