David Goricki’s prep football rankings: Week 3

David Goricki
The Detroit News
Shermond Dabney breaks away during the 35-14 win for Orchard Lake St. Mary's over Detroit Loyola on Friday night.

Here are new prep football rankings for Week 3 by David Goricki of The Detroit News, with how each team fared in Week 2. Goricki ranks the top teams in the state, and in the four Metro Detroit regions.

STATE SUPER 20

1. Detroit Cass Tech (2-0) – defeated Detroit CMA, 60-0

2. Walled Lake Western (2-0) – defeated Canton, 33-30

3. Detroit Catholic Central (2-0) – defeated Toledo Whitmer, 27-7

4. Detroit King (2-0) – defeated Detroit Central, 39-6

5. East Kentwood (2-0) – defeated East Lansing, 29-7

6. Orchard Lake St. Mary’s (1-1) – defeated Detroit Loyola, 35-14

7. Saline (2-0) – defeated Windsor Holy Names, 69-13

8. Muskegon (1-1) – lost to Lincolnshire (Ill.) Stevenson, 38-35

9. River Rouge (2-0) – defeated Ann Arbor Huron, 70-0

10. Allen Park (2-0) – defeated Wyandotte, 38-0

11. Dearborn Fordson (2-0) – defeated Dearborn Edsel Ford, 48-20

12. Utica Eisenhower (2-0) – defeated Macomb Dakota, 26-13

13. Lowell (2-0) – defeated Rockford, 21-10

14. West Bloomfield (1-1) – defeated Oxford, 27-21

15. Hudsonville (2-0) – defeated Holt, 38-7

16. Farmington Hills Harrison (1-1) – defeated Farmington, 49-14

17. Birmingham Groves (2-0) – defeated Oak Park, 13-12

18. Macomb Dakota (1-1) – lost to Utica Eisenhower, 26-13

19. Birmingham Brother Rice (1-1) – lost to Mishawaka (Ind.) Penn, 14-7

20. Southfield A&T (1-1) – defeated Clarkston, 24-18 (OT)

DETROIT

1. Cass Tech (2-0) – defeated CMA, 60-0

2. King (1-0) – defeated Central, 39-6

3. U-D Jesuit (2-0) – defeated Ann Arbor Pioneer, 20-7

4. Loyola (1-1) – lost to Orchard Lake St. Mary’s, 35-14

5. East English (1-1) – defeated Pershing, 34-6

6. Denby (2-0) – defeated Osborn, 34-0

7. Mumford (1-1) – defeated Douglass, 26-0

8. Central (1-1) – lost to King, 39-6

9. Cody (1-1) – defeated Henry Ford, 35-0

10. Western (2-0) – defeated Northwestern, 12-7

NORTH

1. Walled Lake Western (2-0) – defeated Canton, 33-30

2. Detroit Catholic Central (2-0) – defeated Toledo Whitmer, 27-7

3. Orchard Lake St. Mary’s (1-1) – defeated Detroit Loyola, 35-14

4. West Bloomfield (1-1), defeated Oxford, 27-21

5. Farmington Hills Harrison (1-1) – defeated Farmington, 49-14

6. Birmingham Groves (2-0) – defeated Oak Park, 13-12

7. Birmingham Brother Rice (1-1) – lost to Mishawaka (Ind.) Penn, 14-7

8. Southfield A&T (1-1) – defeated Clarkston, 24-18 (OT)

9. Oxford (1-1) – lost to West Bloomfield, 27-21

10. Detroit Country Day (2-0) – defeated Pontiac, 56-6

WEST

1. Saline (2-0) – defeated Windsor Holy Names, 69-13

2. River Rouge (2-0) – defeated Ann Arbor Huron, 70-0

3. Allen Park (2-0) – defeated Wyandotte, 38-0

4. Dearborn Fordson (2-0) – defeated Dearborn Edsel Ford, 48-20

5. Canton (0-2) – lost to Walled Lake Western, 33-30

6. Northville (2-0) – defeated Brighton, 20-10

7. Livonia Stevenson (2-0) – defeated Livonia Churchill, 24-21

8. Dearborn (1-1) – defeated Belleville, 15-0

9. Belleville (1-1) – lost to Dearborn, 15-0

10. Dearborn Divine Child (2-0) – defeated Harper Woods Chandler Park, 28-8

EAST

1. Utica Eisenhower (2-0) – defeated Macomb Dakota, 26-13

2. Macomb Dakota (1-1) – lost to Utica Eisenhower, 26-13

3. Warren Mott (2-0) – defeated Sterling Heights Stevenson, 36-7

4. Warren De La Salle (1-1) – defeated Mississauga (Ont.) Lorne Park, 42-6

5. Romeo (1-1) – defeated Chippewa Valley, 36-14

6. Grosse Pointe South (2-0) – defeated Utica, 22-19

7. Grosse Pointe North (2-0) – defeated L’Anse Creuse, 55-13

8. L’Anse Creuse North (2-0) – defeated Utica Ford, 44-38

9. Chippewa Valley (1-1) – lost to Romeo, 36-14

10. St. Clair Shores South Lake (2-0) – defeated Madison, 54-28