CLOSE
LINKEDINCOMMENTMORE

Here is The Detroit News All-State Football Team for Division 3-4.

More: Detroit News Dream Team

First team

Ends: Andrel Anthony Jr., 6-2, 170, Jr., East Lansing; Tyson Davis, 5-9, 160, Jr., Goodrich

Offensive linemen: Ru’Quan Buckley, 6-5, 260, Jr., Wyoming Godwin Heights; Nalin Fox, 6-6, 280, Sr., Pontiac Notre Dame Prep; Kyle Rose, 6-3, 290, Sr., Vicksburg, Caleb Tiernan, 6-7, 265, Jr., Detroit Country Day; Davion Weatherspoon, 6-1, 295, Jr., Harper Woods

Quarterback: Joey Silveri, 6-0, 180, So., Grand Rapids Catholic Central

Running backs: Anthony Anton, 6-0, 180, Sr., Orchard Lake St. Mary’s; Owen Burk, 5-11, 200, Sr., Allendale; Nico Tiberia, 5-10, 200, Sr., Allen Park

Athlete: Tristen Hines, 6-0, 180, Sr., Milan

Kicker: Tommy Doman, 6-2, 165, Jr., Orchard Lake St. Mary’s

Defensive linemen: Eston Miles, 6-3, 305, Sr., Williamston; Tyler Huenemann, 6-3, 270, Sr., Mt. Pleasant; Jordan Porter, 6-4, 240, Sr., Muskegon; Jacob Redinger, 6-3, 290, Sr., DeWitt

Linebackers: John Blanzy, 6-1, 225, Sr., Grosse Ile; Deshawn Walker, 6-1, 220, Sr., River Rouge; Tarran Walker, 5-10, 215, Sr., Muskegon.

Defensive backs: Kameron Arnold, 6-0, 200, Sr., Orchard Lake St. Mary’s; Saborn Campbell, 6-0, 185, Jr., Detroit Country Day; Chastin Cross, 6-3, 205, Sr., River Rouge; Tyreese Oakes, 6-0, 170, Jr., Muskegon

Punter: Chase Paulus, 5-9, 180, Jr., Bloomfield Hills Cranbrook

Coach of the Year: Todd Kolster, Grand Rapids Catholic Central

Second team

Ends: Erza McAllister, 6-0, 170, Jr., Marshall; Nathan Eberly-Rodriguez, 6-5, 230, Sr., Petoskey

Offensive line: Brady Amell, 6-0, 235, Sr., Cedar Springs; Ethan Boyd, 6-7, 285, Jr., East Lansing; Luke Newman, 6-4, 250, Sr., Birmingham Brother Rice; Dayton Rose, 6-2, 225, Sr., Muskegon Orchard View; Alex Weber, 6-4, 275, Sr., Orchard Lake St. Mary’s

Quarterback: Drew Schorfhaar, 6-2, 190, Sr., DeWitt

Running backs: Kolby Hindenach, 5-10, 185, Jr, Paw Paw; Ja’Kaurie Kirkland, 5-10, 180, Sr., Grand Rapids Northview; John Shelton, 5-11, 200, Sr., East Grand Rapids

Athlete: Xavier Smith, 5-10, 170, Sr., River Rouge

Kicker: Joey Pizzo, 5-10, 160, Jr., Grosse Ile

Defensive linemen: Billy Bernecker, 6-2, 230, Sr., East Grand Rapids; Daniel Golding, 6-3, 215, Sr., Chelsea; Connor Hindenach, 6-3, 220, Jr., Paw Paw; Will Leggon, 6-1, 270, Jr., Detroit Country Day

Linebackers: Blake Gilliam, 6-1, 215, Sr., Allen Park; Ethan Lott, 6-2, 210, Sr., Grand Rapids Catholic Central; Jamar Mills, 5-11, 225, Sr., East Lansing

Defensive backs: David Carter, 6-0, 170, Sr., River Rouge; Kaleb Chappell, 5-11, 170, Jr., Fowlerville; Lemuel Neely-Watley, 6-0, 170, Sr. Harper Woods; Marcus Sheppard, 6-0, 180, Sr., Detroit Country Day

Punter: Aiden Carlson, 6-2, 185, Sr., Spring Lake

Honorable mention

Ends: Jedian Acevedo, Mason; Clayton Bone, Pontiac Notre Dame Prep; Luke Brenner, Grand Rapids Forest Hills Eastern; Drew Gommeson, Grand Rapids Catholic Central; Elliot Grashuis, Grand Rapids South Christian; Nathan Hardeman, Hazel Park; Chase Myers, Vicksburg.

Offensive linemen: Max Alvarez, Allen Park; Josh Dubiel, Ortonville Brandon; Elijah Harrison, Orchard Lake St. Mary’s; James Horn, Mason; Jalen Johnson, River Rouge; De’Andre Mills-Ellis, Muskegon; Josh Poole, River Rouge; Josh Schell, Mt. Pleasant; Dakare Spicer, River Rouge; Nick Steinacker, Corunna; Cole Weeber, Grand Rapids Christian; Ryan Wood, Cadillac.

Quarterbacks: Jacob Bendtsen, Pontiac Notre Dame Prep; Chase Bradman, Grand Rapids South Christian; Sam Busch, East Lansing; Jakel Davis, Sparta; Mareyohn Hrabowski, River Rouge; Ahlon Mitchell, Detroit Country Day; Tyler Pape, Parma Western; Braylon Silvas, Flint Kearsley; Ian Stewart, Gibraltar Carlson; Chance Strickland, Mason; Austin VanderMarkt, Byron Center.

Running backs: Anthony Ammori, Detroit Country Day; Garnett Davis, Orchard Lake St. Mary’s; Connor Gaeschke, Pontiac Notre Dame Prep; Thad Gamble, Grand Rapids Christian; Matthew Gipple, Coldwater; Brock Miller, St. Johns, Malekhi Obande, Hudsonville Unity Christian; Chase Peddie, Zeeland West; Josh Shelton, East Grand Rapids; Tommy Watts, Muskegon.

Athletes: Drake Deshetsky, North Branch; Davon Fox, Muskegon Reeths-Puffer; David Holloman, Auburn Hills Avondale; Luke Phillpotts, Flint Powers; Landon Raczkowski, Parma Western.

Kickers: Rasmus Andersen, Ionia; Grant Balcer, Hudsonville Unity Christian; Jonathan Keizer, Holland Christian; Marshall Meeder, Eaton Rapids; Chris Mendez, Grand Rapids Northview.

Defensive linemen: Seth Almas, Cedar Springs; Philip Aukema, Holland Christian; Jackson Bush, Hudsonville Unity Christian; Jack Gilchrist, Mason; John Holmes, Grand Rapids Christian; Joe McNab, Madison Heights Lamphere; Jake Passinault, Grand Rapids Catholic Central; Jake Plamondon, Ludington; Jenson Walker, Holly.

Linebackers: Tipp Baker, Cadillac; Jack Fairman, Bloomfield Hills Cranbrook; Andrew Debri, DeWitt; Peyton Gulledge, Ortonville Brandon; Noah Kok, Holland Christian; Konnor LaVanway, St. Joseph; Sam Plate, Greenville; Isaac Northouse, Grand Rapids South Christian; Chris Rea, Detroit Country Day; Austin Roon, Byron Center; Dylan Taggart, Coldwater.

Defensive backs: Alex Barczewski, Cadillac; Mason Breit, Byron Center; Jobe Long, Bay City John Glenn; Case Martin, Alma; Julius Sims, Muskegon; Joe Taylor, Chelsea; Travis Vredeveld, Zeeland West; Nolan Zeigler, Grand Rapids Catholic Central.

LINKEDINCOMMENTMORE